CSÉT-ülés: várhatóan december 12-én érkezik a lojalitási juttatás!
Jövő év januárjában a felek újra tárgyalják a 2026. évi bérelemeket, kísérletet tesznek 2027. évre történő bérmegállapodásra is. Szakszervezetünk felvetette az egyes vasútvállalatoknál hatályban lévő kollektív szerződések kinyitását, mivel léteznek olyan pótlékelemek, amelyek mértéke akár több éve változatlan. Indítványunkat a miniszter elfogadta. A lojalitási juttatás kifizetésének időpontja várhatóan december 12 lesz.
November 24-én került sor a MÁV Csoportszintű Érdekegyeztető Tanács ülésére, ahol a tulajdonost Lázár János miniszter képviselte. Az ülésen a legfontosabb kérdés a hároméves bérmegállapodás időarányos teljesülésének értékelése volt, amellyel kapcsolatban kifejtettük álláspontunkat: az abban foglaltak teljesültek, illetőleg ebben az évben az egyoldalú munkáltatói intézkedések, a tulajdonosi döntés alapján történő kifizetések tovább javították a munkavállalók kereseti viszonyait. Viszont a jövő évre vonatkozóan megállapítottuk, hogy az inflációs nyomás, illetőleg a minimálbér és a szakmai bérminimum várható emelkedése miatt bérnyomás alá kerülhet a MÁV-csoport, ezért ennek újragondolása indokolt. Válaszában a miniszter és a munkáltatói oldal is elismerte érvelésünket, így az az álláspont alakult ki, hogy jövő év januárjában a felek újra tárgyalják a 2026. évi bérelemeket, illetőleg kísérletet tesznek 2027. évre történő megállapodásra is.
A tárgyaláson szakszervezetünk felvetette, hogy a képzési rendszerek és tartalmak megújítására vonatkozó vállalások közül nagyon kevés teljesült, ebben a tárgykörben sokkal intenzívebb intézkedések szükségesek.
Szakszervezetünk továbbá felvetette, hogy az egyes vasútvállalatoknál hatályban lévő kollektív szerződések kinyitása indokolt, mivel léteznek olyan pótlékelemek, amelyeket nominális mértékben rögzítenek a KSZ-ek, mértékük akár több éve változatlan. Ebben szeretnénk tárgyalásokat kezdeményezni a vasútvállalatoknál. Ezen indítványunkat a miniszter elfogadta, és felhívta a menedzsment jelenlévő tagjait, hogy ezeket az elemeket azonosítsuk be, és kezdjünk ezekről tárgyalásokat.
A bérmegállapodás újratárgyalásának egyik eleme lesz a munkáltató által biztosított egészségpénztári tagi hozzájárulás, melynek mértéke évek óta változatlan.
A lojalitási juttatással kapcsolatban a munkáltató vállalta azt, hogy az eredetileg tervezett kifizetési időpontot előrehozza, az új időpont várható december 12 lesz. A munkáltató vállalta azt is, hogy azok számára, akik SZÉP-kártyára kérik ezt a juttatást, 309.000 forint kerül a számlájukra.
Áttörést sikerült elérni a július 1-jével a GySEV Zrt-hez átkerült munkavállalók kereset-kiesésének kompenzálása ügyében. A miniszter akceptálva a felmerülő problémát arról rendelkezett, hogy a készenléti órák kiesése miatt kereset-veszteséget szenvedő munkavállalók 2025. év tekintetében valamiféle kompenzációban részesüljenek, illetőleg megállapodás született arról is, hogy 2026-ra vonatkozóan pedig egy olyan új rendszert kell kialakítani, amely nem okoz kereset-veszteséget a munkavállalók számára. Az érintettek létszáma több mint 500 fő.
A tárgyaláson szakszervezetünk sürgette a TEB-szakágat érintő innovatív megoldások megtételét. Idestova négy éve szakszervezetünk egy programot állított ugyanis össze, ami biztosítaná a TEB-es munkavállalók megbecsülését, illetve az utánpótlás biztosítását. A tulajdonosi és a munkáltatói oldalról fogadókészség mutatkozott felvetésünkre.
Az ülésen Dányi Gábor gazdasági vezérigazgató-helyettes tartott tájékoztatót a munkavállalók érdekében bevezetett intézkedésekről. Ennek keretében említést tett a lakhatási támogatás új rendszeréről és a munkakörülményeket javító beruházásokról, melyeknek negyed része már az idei évben elindult.
A kisműhelyek kiszervezésével kapcsolatban a miniszter arról tájékoztatott, hogy erre rövid határidőn belül sor fog kerülni, hiszen a Magyar Vagon felszámolási eljárása idén december 31-ével lezárul. Szakszervezetünk álláspontja az intézkedéssel kapcsolatban az, hogy abban az esetben tudjuk ezt elfogadni, ha tovább javítja tagjaink foglalkoztatási feltételeit, és pozitív irányba mozdítja el bér- és javadalmazási viszonyaikat.
