Nálunk minden
a vasutasokról szól!

TEB: újra megküldtük javaslatainkat a munkáltató részére, megérkezett a munkáltató válasza


A pontokba gyűjtött régi listát újabb javaslatokkal is kiegészítettük.

TEB: újra megküldtük javaslatainkat a munkáltató részére, megérkezett a munkáltató válasza

Szakszervezetünk folyamatosan figyelemmel kiséri a vasúti közlekedés biztonságát, a közlekedő vonatok menetrendszerűséget alapvetően befolyásoló TEB szakszolgálat foglalkoztatási és technikai (technológiai) állapotát, javaslatokat fogalmazunk meg a jobbítás szándékával. Javaslataink nagy részét az elmúlt években nem fogadta be a munkáltató - egyes esetekben a vasútvállalat szakmai vezetésének támogatásával sem. Egy nemrégiben megvalósult szakmai konzultációt követően azonban újra eljuttattuk javaslatainkat a munkáltató részére, illetve újabb javaslatokat is megfogalmaztunk.

A MÁV Pályaműködtetési Zrt. részéről Vidra András Pályavasúti technológiai rendszerek főigazgató és Csató Milán HR főigazgató által jegyzett levélben foglalt válaszokat az általunk javasolt pontoknál tüntettük fel:

1. Többlettudás elismerése munkacímű, a TEB igazgatósággal közösen támogatott folyamat megakadt. Jelenleg semmilyen motiváló rendszerünk nem létezik annak elismerésére, hogy a nagy tudású, képzett, és nem egy esetben pótolhatatlan, valamint a munkaerőpiacon keresett munkavállalót rendszerszerű támogatással „megtartson” a munkáltató, ezzel kapcsolatban:

a.) Az ún. specialista biztosítóberendezési műszerész kategória (munkakör) létrehozása – ami a 2018-ban elindult munkakör átalakító projektnek is része volt. A biztosítóberendezési szakszolgálat esetében fokozottan, de az erősáramú és a távközlési szakterületnél jelentkezik az eltérő szaktudásokat elfogadó munkakör hiánya. A különlegesen képzett, és rövid időn belül pótolhatatlan szakembereink megtartása megkívánja egy „kulcsember, kulcsmunkakör” adatbázis létrehozását, illetve ezen munkavállalók magasabb szintű anyagi elismerését.

Javaslatunk szerint ez pótlékként (15-20%), vagy magasabb alapbér (minimálisan +80000 Ft/hó) formában kerülhetne kifizetésre. Az elismert szakismereteket (végzettségeket) a munkáltató (TEB Igazgatóság szinten) és az érdekvédelmi szervezetek közösen határoznák meg, meghagyva a rendszeres felülvizsgálat lehetőségét.

A munkáltató válasza: A "specialista biztosítóberendezési műszerész" munkakör létrehozását elviekben a szakmai vélemények alapján támogatjuk, a munkaöri feladatok és végzettségek vonatkozásában számítunk az érdekképviselet konstruktív együttműködésére, vélemnyére is.
A munkakörhöz kapcsolódó javadalmazás meghatározásán dolgozunk, az ehhez szükséges pénzügyi forrásokhoz a tervpozíciók terhére történő átcsoportosításának lehetőségét vizsgáljuk, ezért türelmüket kérjük.

b.) Erősáramú szakmai képzettségi pótlék bevezetését javasoljuk. Ez azokra a speciális végzettségű szakemberekre vonatkozna, akik nem csupán a MÁV villamos hálózatainak kapcsolására jogosultak, hanem az országos hálózati táplálás kapcsolását is végezhetik, konkrétan villamos műkezelői, illetve alállomás kezelő képzettséggel és jogosultsággal rendelkeznek.
Az elektrikus III. munkakörben foglalkoztatott, nagy gyakorlattal és tudással rendelkező kollegák szakmai és anyagi megbecsülése (megtartása) sem várathat magára.

Az anyagi kompenzációt, az a.) pontban meghatározott specialista bizt.ber. műszerészhez hasonlóan javasoljuk.

A munkáltató válasza: Tekintettel arra, hogy a 2025. január 29-i CSÉT-ülésen az érdekképviseletek részéről jelent meg a kérés a pótlékok számának csökkentésével kapcsolatban, az 1. pont b) alpontjában rögzített "erősáramú szakmai pótlék" bevezetéséről a társasági álláspont kialakítás alatt van, arról később tájékoztatjuk Önöket.

c.) Az újfelvételes munkavállalók szakmai és emberi beilleszkedését elősegítendő, a forgalmi szakszolgálatnál már bevezetett és működő, de ettől lényegesen eltérő formában – nem külön munkakörként meghatározva – egy mentori rendszer felállítását javasoljuk.

A „szakmai mentorok” elismert tudással és gyakorlattal rendelkező, válogatott (akár pályáztatott) szakemberek lehetnének, akik egy-egy szakmai terület (pl. D70) kimagaslóan felkészült, tudásukat átadni akaró és tudó kollégák lennének, megfelelőn kompenzálva.

A munkáltató válasza: A javasolt szakmai mentori rendszer bevezetésével egyetértünk, támogatjuk, az intézkedés bevezetését azonban hálózati szinten, több kritikus munkakörcsoportot illetően tervezzük megtenni. A részletszabályok kidolgozását elkezdjük, a forrásigény meghatározása folyamatban van.

d.) Javasoljuk a vállalati gépjárműveket (is) vezető, nem gépjárművezető munkakörű kollegák nem anyagi jellegű elismerését. Gondolunk itt elsősorban a vezetési tréningek, speciális vezetési ismeretek (pl. terepen vezetés) megszerzésére, ez a balesetek, a gépkocsiban okozott károk csökkenését, és a kollégák vezetési hajlandóságát is elősegítené.
Természetesen a KSz-ben meghatározott, jelenlegi juttatások megtartása mellett, azt kiegészítve.

A munkáltató válasza: A nem gépjárművezető munkatársak vezetéstechnikai tréningjét az Önök által is ismert szigorú gazdálkodási körülményekre tekintettel jelenleg nem tudjuk támogatni.

e.) Javasoljuk a biztosítóberendezési lakatos, illetve műszerész szakmákban foglalkoztatott kollegáink egymást helyettesítésének megfelelő kompenzálását. A két szakma munkaköri leírásokban történő „elválasztása” korrekt módon megtörtént, így mindkét szakma képviselői tisztában vannak feladataikkal. A gyakorlatban viszont sok eseteben elvégzik a másik munkakörbe tartozó feladatot, így a munkáltató is „jól jár”, de ennek kompenzációja nem történik meg semmilyen formában.

A munkáltató válasza: a helyettesítés (fentiek szerinti - a szerk.) kompenzálása jelenleg is megtörténik, hiszen az üres pozíciót ideiglenesen betöltő munkavállaló számára a többlet kifizetést a munkáltató biztosítja, KSZ szerinti helyettesítésként, illetve a bértömeggazdálkodás keretein belül az "üres" pozícióra jutó bérköltség egy részének felhasználásával.

2. A TEB-es szakmacsoport munkavégzésének technikai fejlődése elkerülhetetlenné teszi a napi munkavégzést szabályozó technológiai utasítások (pl. TB 1) rövid időn belüli aktualizálását, valamint az ehhez kapcsolódó létszámnormák kialakítását, ebben szakszervezetünk folyamatos konzultációkkal, segítséget nyújthat.

A munkáltató válasza: A TB. 1. számú utasítás módosítása folyamatban van. Az Építési és Közlekedési Minisztérium, Közlekedési Hatóság Vasúti Hatósági Főosztálytól kapott szempontok alapján 2026. január 1-jei határidővel kell elkészülni, amelyhez szívesen fogadjuk az érdekképviseletek építő jellegű, szakmai észrevételeit.
A munkáltató kiemelt figyelmet fordít arra, hogy folyamatosan korszerűsítse és aktualizálja az egyéb szakmai utasításokat is.

3. A szakszolgálaton belüli rendelkezésre állási (készenlét) rendszer korszerűsítéséről történő gondolkodás megkezdése, amiben több megközelítés kaphatna szerepet (gazdálkodás, HR, TEB stb.). Erre valamikor 2018-ban felkérés érkezett az akkori humán vezigh. részéről, de el sem indult a folyamat.

A munkáltató válasza: a készenléti rendszer felülvizsgálatát hálózati szinten szeretnénk megtenni, racionalizálni, amelyben jelentőség és feladat nagysága okán is feltétlen számítunk a szakszervezeti oldal javaslataira is.

Természetesen, a munkáltató fent részletezett válaszaiban foglaltakat igyekszünk mielőbb "aprópénzre váltani".