Nálunk minden
a vasutasokról szól!

Utazás az arcképes körül


A napokban futótűzként terjedt a hír, hogy több munkakör esetében ingyenes lesz a saját jogú utazási igazolvány érvényesítése. Ezen aztán ki-ki vérmérséklete – és munkaköre – szerint fel is háborodott: “Akkor mi miért nem…?”, majd az egyik társszakszervezet rögtön a zászlajára is tűzte a jól ismert szlogennel: “Gyerekek, ezt is mi intéztük el”. A háborgók megnyugtatása – és az öntömjénezők lehűtése – késztette Papp Károlyt, szakszervezetünk, a VDSzSz Szolidaritás Személyszállítási Utazó Tagozatának vezetőjét  arra, hogy leírja, mi miért is történt valójában.

"Egy nyíregyházi tagtársunk, Domokos József jegyvizsgáló azzal keresett meg, hogy az általa bevont, érvénytelen MÁK-igazolvány után részére nem fizetik ki a különdíjazást, mivel ő nem rendelkezik saját jogán utazási igazolvánnyal. Ezt a problémát mások is jelezték.

Számomra is érthetetlen és felháborító volt ez az eljárás. Megpróbáltam telefonon tájékoztatást kérni az Üzletszabályozási Osztálytól, ahol azt a választ kaptam, hogy nyújtsam be írásban, vagy keressem meg dr. Várkonyi Pétert ezzel kapcsolatban. A munkajogi vezetővel történt telefonos megbeszélés után 2015. október 6-án megírtam részére az esetet, amire még aznap visszajelzést kaptam, miszerint:

(…) Megvizsgáltatom a jelzést, és hivatalosan megválaszoljuk. 

Rövid idő múlva, 2015. október 8-án meg is érkezett a válasz, idézem a legfontosabb részt:

Az érvényes rendelkezések alapján mind a vasútállomások területén, mind a személyszállító vonatokon csak érvényes vasúti igazolvánnyal (menetjeggyel) lehet jogszerűen tartózkodni, illetve munkát végezni.

Ez a válasz viszont további kérdést vetett fel. Ha ez így van, miért is kell az utazóknak fizetni a saját jogú vasúti utazási igazolványokért?

Megkerestem Halasi Zoltánt, a VDSzSz Szolidaritás elnökét és Bárány Balázst, a VDSzSz Szolidaritás érdekvédelmi alelnökét is, majd október 27-én a Személyszállítási Utazó Tagozat ülésén is megvitattuk a problémát. Bárány Balázs 2015. október 30-án levelet írt Csépke András, a MÁV-Start Zrt. vezérigazgatója részére.

A levélben kifejtette: ha a MÁV-Start arra kötelezi a munkavállalókat, hogy maguknál tartsák érvényes utazási igazolványukat, akkor jogellenes rájuk hárítani az okmány kiállításának költségeit. Ezért a novemberi bérekkel együtt a korábbi kiállítási, érvényesítési költségek visszamenőleges kifizetését is javasolta a Start vezetése számára.

Az említett levelezés hatására született meg végül az a döntés, aminek az előnyeit ezentúl élvezzük.

Mint látjátok, a döntés egy ki nem fizetett különdíjazás miatti megkeresés szerencsés hozadéka. Mi mindössze éltünk egy adott lehetőséggel.
Ez nem egy munkavállalói csoport külön előnyhöz juttatása, vagy kivételezett elbírálása akar lenni. Az elszomorító, hogy egyes munkakörök sikerének többen nem tudnak örülni, és elkezdődött az egymásra mutogatás.
Pedig pont erre az esetre hivatkozva lehet esélyünk más munkakörökre is kiterjeszteni ezt a lehetőséget, ezt akarja elérni a VDSzSz Szolidaritás.

Ennyi a történet, üzenem ezt többek közt annak a lelkes aktivistának, aki azt újságolta, hogy az egyik társszakszervezet ezt is elintézte. Hát igen, ezt is…

Záhony, 2015. december 1.

Üdvözlettel:

Papp Károly Attila
VDSzSz Szolidaritás
Személyszállítási Utazó Tagozat
vezető ügyvivő"

Az előzményeket ide kattintva olvashatjátok el!