Nálunk minden
a vasutasokról szól!

Megszűnhet a vezető jegyvizsgálók figyelőszolgálata


Eredményes volt az október 24-i konzultáció a MÁV-nál, javaslatainkat átbeszéltük a munkáltatóval, és gyakorlatilag minden kérdésben sikerült megállapodnunk.
A vezénylési programról is egyeztettünk: a többi között egyezségre jutottunk abban, hogy mindazok, akik a vezénylési programmal fognak dolgozni, és munkájuk során nehézségük támad, tanácsért fordulhatnak a munkáltatóhoz. A vezénylési program beindulása és működése miatt nem válik senki feleslegessé, nem veszíti el senki sem a munkahelyét.

Szakszervezetünk kezdeményezésére a jövőben megszűnik a vezető jegyvizsgálók figyelőszolgálata a mozdonyokon, ezt váltja ki a forgalmi utasításba bekerülő 40 km/h-s sebességkorlátozás bevezetése az önműködő térközbiztosító berendezés használhatatlansága esetén – és a forgalmi utasítások hatályba lépését követően. Eszerint az erre alkalmas vontatójárműveken a tolatási kapcsolót kell majd kezelnie a mozdonyvezetőnek. Írásbeli rendelkezést közülük már csak azok kapnak, ahol a mozdony éberségi berendezése alkalmatlan a tolatási kapcsoló kezelésére.
A vezető jegyvizsgálók számára már csak azokat az írásbeli rendelkezéseket kell a jövőben kézbesíteni, ami rájuk vonatkozó utasításokat is tartalmaz - így például a menetrendtől eltérő megállást – ezzel is megkönnyítve munkájukat.

A Forgalmi Főosztállyal minden pontban egyetértésre jutottunk, több helyen javítottuk a javaslatot, és megegyeztünk abban, hogy mielőtt a forgalmi utasításokat felterjesztenék a Nemzeti Közlekedési Hatóság felé, még megküldik nekünk az általuk véglegesített anyagot: több szem, többet lát.

Ugyancsak a Forgalmi Főosztály vállalta, hogy írásban felhívják a csomóponti vezetők figyelmét a mellékelt magyar szabvány alkalmazására, valamint utóbbinak az állomási végrehajtási utasításokkal való összehasonlítására. A magyar szabvány ugyanis a többi  között előírja az adott technológiához minimálisan szükséges létszám meghatározását. Azokon a szolgálati helyeken, ahol az ÁVU eltér ettől a szabványtól, a végrehajtási utasítás módosítása szükséges. Természetesen, erre a szakszervezetek bevonásával kell sort keríteni.