Apavári József: "Amit leírnak nekünk, azt fogjuk csinálni"
Bár a szerzett jogok vitatása nem csak az RCH-tól nyugdíjba vonuló – jelenleg is arcképes igazolvánnyal rendelkező - vasutasokat érinti (például Tiszavas, Debreceni Járműjavító, stb.), mégis a súlyos leépítések előtt álló cég munkavállalói lehetnek legnagyobb számban a különböző leányvállalatok közül, akiket a Minisztérium álláspontja szerint nem illet meg a menetkedvezmény nyugdíjas éveikben. Mind a tizet.
Ez természetesen sarkított szám, mégis nagyságrendileg körülbelül ennyiről megy a vita évek óta, ami folyton kiújul, mint a gyomorfekély. Ami szégyen: oda kell nekik adni a menetkedvezményt, és nem is beszélni erről többet.
De történetesen Magyarországon élünk. Ez egyben mást is jelent. Egy férfi vasutas – pláne, ha a végrehajtó szolgálatnál dolgozik – nyugdíjba vonulásának esélye már-már súrolja a statisztikai hiba határát. Hazánkban férfi nyugdíjas gyakorlatilag nem létezhet, hiszen a nyugdíjkorhatár emelkedése előbb egybeesik, majd kissé meg is haladja a férfiak várható élettartamát. Erről ennyit.
Persze, vannak nők is a világon. Annak a valószínűségét azonban, hogy ők – a férfiak túlélő típusú részével együtt – az RCH-tól menjenek nyugdíjba, nagyban lecsökkenti a munkáltató által tervezett kétezres létszámleépítés.
Ráadásul, a nyugdíjasok amúgy is ingyenesen utazhatnak, épp ezért szinte teljesen szimbolikus jelentősége van annak, hogy megmarad-e az érintett vasutasok arcképese nyugdíjas éveikre.
Furcsa, izzadtságszagú előadást hallhattunk arról, hogy a nyugdíj nem számít munkaviszonynak, illetve, hogy a nyugdíjba vonuló például RCH-alkalmazottnak ezzel megváltozik a társadalombiztosítási státusza. Amit nem vitatunk.
Szerencsére, a minisztériumi álláspont nem annyira szögletes, mint azt egyes esetekben a MÁV-nál megszokhattuk. A kifogások is inkább hivatalból érkeztek, semmint meggyőződésből.
Abban maradtunk, hogy dr. Rácz Gábor kezdeményezi a menetkedvezmény kérdését szabályozó rendelet módosítását a Minisztériumban. A rendeletmódosítás legalább egy hónapig tart, de megéri kivárni, mivel Apavári József, a MÁV-Start Zrt. vezérigazgató-helyettese az ülésen jelezte: „amit leírnak nekünk, azt fogjuk csinálni”.
