Dióhéjban a munkavédelmi képviselőről
2024-ben a MÁV-csoport leányvállalatainál sok helyen lejár a munkavédelmi képviselők 5 évre szóló mandátuma. De vajon mit csinál a munkavédelmi képviselő, milyen kötelezettségei és jogai vannak?
Kérdés: Kik is a munkavédelmi képviselők?
Válasz: A munkavédelmi képviselő olyan, a munkavállalók által választott személy, aki a munkáltatóval való együttműködés során képviseli az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő munkavállalói jogokat és érdekeket. Munkavédelmi képviselő választást kell tartani minden munkáltatónál, ahol a munkavállalók létszáma legalább húsz fő. A választás lebonyolítása és a feltételek biztosítása a munkáltató kötelezettsége, de ebben már minden résztvevő nagy gyakorlatra tett szert.
A jogalkotó hangsúlyt helyez az együttműködésre, tehát ez nem egy konfliktusokkal terhelt érdekegyeztetési forma, hiszen a hatékony munkavédelem megvalósulása értelemszerűen minden félnek alapvető érdeke, sőt kötelezettsége: igazán nagy érdekellentétek nem fordulhatnak elő. Ha igen, ott nagy a baj, de azt gondolom, hogy a MÁV csoportban ilyenről szó nincs. Jól látja az, aki alapvető eltérést vél felfedezni a szakszervezeti érdekegyeztetéshez képest, ahol - jól emlékszünk - az elmúlt 30 évben néha nagyon komoly nézeteltérések fordultak elő.
A munkavédelmi érdekegyeztetés megfelelő működése érdeke a munkáltatónak is, hiszen a választott képviselők sokat segíthetnek a jogkörgyakorlóknak, sőt a munkavédelmi szaktevékenységet ellátó szakembereknek is, Ha hárman összedolgoznak a hatékonyság tapasztalatom szerint többszöröződhet.
Kérdés: Mivel több egy választott munkavédelmi képviselő egy „sima” munkavállalónál?
Válasz: Természetesen a munkavédelmi célok megvalósulása az egyéni munkavállalóknak is érdeke, sőt, nem érheti hátrány az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében történő fellépéséért, illetve a munkáltató vélt mulasztása miatt jóhiszeműen tett bejelentéséért sem. Ugyanakkor véleményem szerint egy választott képviselő, akit a kollektíva választás során ezzel bíz meg, hatalmaz fel, informáltságban, tapasztalatban és hatékonyságban összehasonlíthatatlanul több az egyéni érdekvédelemhez képest. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a választott képviselők munkajogi védelmét sem, ami igen fontos jogintézmény a magyar munkajogban.
Kérdés: És mi az a munkavédelmi bizottság?
Válasz: Amennyiben a munkavédelmi képviselők száma eléri a hármat, munkahelyi munkavédelmi bizottságot hozhatnak létre. Bizottság létrehozása esetén a munkavédelmi képviselőt megillető jogokat - ha azok a munkavállalók összességét érintik - a bizottság gyakorolja. Hangsúlyozom a bizottság létrehozására nincs semmiféle kötelezettség, ez a helyi adottságoktól függhet.
Kérdés: Hogyan tovább, ha már megválasztottuk a képviselőket, illetve szükség szerint megalakult a munkavédelmi bizottság?
Válasz: Tisztázni kell azokat az alapelveket, amik a következő öt év munkáját, a munka hatékonyságát meghatározzák. A legfontosabbról, az együttműködésről már beszéltünk, de nem kevésbé lényeges az információ átadás gyakorlatának kialakítása, az adatvédelmi szabályok betartásának szabályozása, tisztázása (adatok- tények nyilvánosságra hozása), a rendeltetésszerű joggyakorlat egységes megítélése. Mindkét félnek (munkáltatónak illetve képviselőnek) szükséges ismerni, elismerni egymás jogait és kötelezettségeit, persze tudván, hogy a munkavédelmi törvény a munkavédelem megvalósítását legnagyobb részben a munkáltató hatáskörébe utalja. Ne féljen hangsúlyozni a választott képviselő az első megbeszélésen, hogy őt bizony hátrány nem érheti a képviselőként történő munkavégzése miatt, sőt védett.
Kérdés: Tudunk példát mondani a munkavédelmi képviselő jogaira?
Válasz: A munkavédelmi képviselő jogszabályban (is) meghatározott feladatköre borzasztóan kiterjedt, alig lehet röviden összefoglalni, de alapelv az, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzést szolgálja, ha mondhatom így: minden igyekezetével, gondolkodásával, tetteivel, példamutatásával, tevékenységével.
Nem szeretném megkerülni a kérdést, ezért pár jogot, valamint feladatot kiemelnék, nem fontossági sorrendben.
Az egyik a tájékoztatáshoz való jog, eszerint a munkáltató köteles tájékoztatni a képviselőt többek között az egészséget és biztonságot érintő kockázatokról, és a megelőzési intézkedésekről, a munkavédelmi feladatokat ellátó személyről (ez a MÁV csoportnál a MÁV SZK ZRt. munkatársa), a kockázatértékelés és a munkavédelmi intézkedések tapasztalatairól, a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések nyilvántartásáról és bejelentéséről, a munkavédelmi hatóságtól kapott munkavédelmi információkról, különösen a munkáltatónál végzett ellenőrzések megállapításairól.
A konzultációs jog értelmében szerint a munkáltató köteles a technológiák bevezetése előtt, illetve azok működtetése során, az egészségre és biztonságra kiható következményeket kellő időben megtárgyalni a munkavédelmi képviselővel.
A részvételi jog alapján a munkáltatónak lehetővé kell tennie a munkavédelmi képviselő részvételét a munkabaleset (foglalkozási megbetegedés) kivizsgálásában. Több olyan munkahelyünkről tudok, ahol a választott képviselő részt vesz a munkavédelmi bejárásokon.
A tanácskozási-javaslattételi jog alapján a munkáltató köteles a képviselővel tanácskozni az egészséges és biztonságos munkavégzés érdekében (pl.: munkavédelmi oktatás megtervezése, megszervezése), az egészségre és biztonságra vonatkozó munkáltatói intézkedések előzetes megvitatásában részt vehessen a képviselő. A tanácskozás során biztosítani kell a képviselők javaslattételi jogát. Vegyük ezt komolyan, hiszen a vasút veszélyes munkahely.
Kérdés: Ellenőrizhet is a munkavédelmi képviselő?
Válasz: Sőt, elvárt, jó munkakapcsolatban a munkáltatóval, és természetes szövetségben az SZK-s munkavédelmi szakemberrel. Választott képviselőink jogosultak meggyőződni a munkahelyeken az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek érvényesüléséről, különösen a munkahelyek, a munkaeszközök, az egyéni védőeszközök biztonságos állapotáról, az egészség megóvására és a munkabalesetek (foglalkozási megbetegedések) megelőzésére tett intézkedések végrehajtásáról, a munkavállalóknak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre történő felkészítéséről és felkészültségéről. Ennek érdekében működési területén a munkahelyekre munkaidőben beléphet, tájékozódhat az ott dolgozó munkavállalóktól.
Tapasztalatai alapján véleményt nyilváníthat, kezdeményezheti a munkáltatónál a szükséges intézkedés megtételét, sőt nagyon erős jogként indokolt esetben a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező munkavédelmi hatósághoz fordulhat, a hatósági ellenőrzés során az ellenőrzést végző személlyel közölheti észrevételeit. Tapasztalatból mondom, hogy egy választott munkavédelmi képviselő részvétele a hatósági eljárásban akár komoly következményekkel is járhat.
Amennyiben a munkáltató munkavédelmi szabályzatban határozza meg a követelmények megvalósításának módját, úgy e szabályzat kiadásához a munkavédelmi képviselő (bizottság) egyetértése szükséges, és mint tudjuk, a MÁV-csoportnál ez így működik.
Kérdés: Igen, ez valóban nem kevés feladattal jár, és mi jár ennek fejében?
Válasz: A képviselő feladatai elvégzéséhez szükséges, átlagkeresettel fizetett munkaidő-kedvezményt vehet igénybe, amely a munkavédelmi képviselő, a testület tagja esetében a havi munkaideje legalább tíz százaléka, a megválasztása után alapesetben 16 órás (ezt követően évente 8 órás) képzésben vesz részt, amely csak rendes munkaidőben történhet, illetve az ezzel kapcsolatban felmerült költségek a munkáltatót terhelik. Részt vettem egy-két ilyen képzésen, jó színvonalúnak értékeltem.
A képviselők munkájához szükséges eszközöket, különösen a működési, technikai, anyagi feltételeit a munkáltatónak kötelezettsége biztosítani. Gondolok itt akár egy fényerőmérő műszerre, vagy egyes esetekben szakértő igénybevételére. Persze, ezeket a feltételeket már az érdemi munkavégzés megkezdése előtt egy közös megállapodásban érdemes rögzíteni, de ne gondoljunk itt nagy dolgokra, hiszen nagy cég vagyunk, szinte minden feltételt „házon belül” be tudunk szerezni.
Nem véletlenül hagytam utoljára a „jól dolgozó” munkavédelmi képviselő elismertségét, a nem anyagi szempontból történő megbecsülését kollegái (választói) részéről, sőt munkáltatói oldalról. Sok olyan jelenlegi munkavédelmi képviselőt tudnék említeni, aki magáénak tudhatja ezt a tiszteletet.
Jól látja ezt szakszervezetünk is, így egyre nagyobb mértékben kívánjuk munkavédelmi képviselőink munkáját segíteni, megbecsülni az áldozatos munkavégzést.
Megéri tenni a munkabiztonságért, a foglalkoztatás körülményeinek javításáért!
Bodon Gábor, munkavédelmi szakértő