Nálunk minden
a vasutasokról szól!

Tisztelt Tagtársak! - 2009. január 13.


A munkáltató és még pár szervezet által aláírt 2009. évi bérfejlesztésnek nevezett förmedvény többek közt azt tartalmazza, hogy a 4,1 %-os bérfejlesztésből 2 %-ot, valamifajta, még a Kukely-érából származott ötlettől vezérelten, differenciáltan kell szétosztani a szolgálati „uraknak”. Hogy a mézesmadzag is el legyen húzva, az írás tartalmazza, hogy a differenciálás elveiről január 22-ig a szakszervezeteknek helyben megállapodásra kell jutni a munkáltatóval. Arról a kiváló mű nem beszél, hogy megállapodás híján miképpen kell eljárni.

Álláspontom szerint, ha megállapodás nincs, úgy a munkáltatónak nincs más választása, mint egységesen, mindenki számára – egyelőre – a 4,1 %-os „bérfejlesztést” odaadni. Amennyiben mégis látszik a megállapodás lehetősége, úgy felhívom szíves figyelmeteket arra, hogy a bérezés elveiről a Munka Törvénykönyvének alább idézett paragrafusa egyértelműen rendelkezik.

142/A. § (1) Az egyenlő, illetve egyenlő értékűként elismert munka díjazásának meghatározása során az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani.
(2) A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, illetve felelősséget kell figyelembe venni.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazása során munkabérnek minősül minden, a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni (szociális) juttatás.
(4) A munkaköri besoroláson vagy teljesítményen alapuló munkabért úgy kell megállapítani, hogy az az egyenlő bánásmód követelményének (5. §) megfeleljen.

Kérlek benneteket, hogy a fentiekben foglaltakat a tárgyalások során feltétlen tartsátok szem előtt, valamint arra is legyetek különös figyelemmel, hogy szakszervezetünk Országos Választmánya már korábban hozott határozatot arról, hogy a differenciálást csak abban az esetben tartja elfogadhatónak, ha az objektíven, és minden fázisában szakszervezetünk által ellenőrizhető módon kerül meghatározásra és végrehajtásra.

A legutóbbi elnökségi ülésen elhangzottaknak megfelelően kérlek benneteket, hogy a területeket, illetőleg szakszervezetünk központját a differenciálásra vonatkozó tárgyalás időpontjáról tájékoztatni szíveskedjetek, hogy a szükségesnek ítélt segítséget részetekre biztosítani tudjuk!

Fontos!

Az utóbbi időben növekvő számban fordulnak elő alkoholszondás, vagy egyéb eszközzel végrehajtott, ittasság megállapítására vonatkozó cselekmények.

Nyomatékkal hívom fel figyelmeteket a következőkre!

Az elfogyasztott alkohol annak függvényében alakul át a szervezetben vércukorrá, hogy ki milyen lelki, illetőleg fizikai állapotban van. Tehát, teljességgel kiszámíthatatlan, hogy a szolgálat kezdése előtt akár 10 órával fogyasztott, például két üveg sör, valamint egy fél deciliter rövidital alkoholtartalma megmarad-e a szervezetében, vagy sem. Éppen ezért számítani kell arra, hogy a szolgálat előtti alkoholvizsgálat pozitív eredményt mutat annak ellenére, hogy az érintett egyáltalán nem érzi már az alkoholfogyasztás hatását.

Éppen ezért minden esetben, ha a munkáltató által kezdeményezett vizsgálat pozitív eredménnyel jár, saját érdeketekben éljetek jogotokkal. Ne ismerjétek el az ittasságotokat, és kérjetek vérvételt! A vérvételt értelemszerűen csak orvos végezheti el, és a vérvétellel egyidőben az orvosnak vizsgálatot is kell tartania annak eldöntésére, hogy az alkoholos befolyásoltság általa milyen mértékben észlelhető. A vérvétel, illetőleg az orvosi vizsgálat eredménye alapján az erre specializálódott orvos dönt első fokon arról, hogy az alkoholos befolyásoltsági állapot a szondázás időpontjában fennállt-e vagy sem.

Természetesen, ezen megállapítás ellen is van lehetőség az illetékes munkaügyi bírósághoz jogorvoslattal fordulni.

Budapest, 2009. január 13.

Üdvözlettel:

Bárány Balázs Péter
alelnök