Nálunk minden
a vasutasokról szól!

December 3.: Újabb demonstráció a korkedvezményes nyugdíj megszüntetése ellen


Az év végével megszűnő korkedvezményes nyugdíj megtartásáért demonstráltak ismét a Vasutas Szakszervezetek Szövetségének tagszervezetei. Rajtuk kívül több, a közlekedésben dolgozókat képviselő szakszervezet is részt vett a december 3-i tüntetésen a budapesti Kossuth tér mellett, az Alkotmány utcában. Ismeretes: az eredménytelen tárgyalások következtében a LIGA Szakszervezetek november 21-re demonstrációt szervezett a kafetéria adóterheinek emelése, és a társadalmi egyeztetés nélkül benyújtott adótörvények ellen, valamint a korkedvezményes nyugdíj védelmében, amire ugyancsak az Alkotmány utcában került sor. A tiltakozáson többek között a VASZ és az MTSZSZ is részt vett. A LIGA Szakszervezetek tárgyalódelegációjának november 20-án Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a korkedvezményes nyugdíjak ügyében sem tudott biztosat mondani, de elhangzott, hogy alapvetően nem látja akadályát a rendszer újbóli meghosszabbításának. Ennek mond ellent a szintén Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által benyújtott törvényjavaslat. A kormány konoksága már csak azért is érthetetlen, mert a korkedvezményes nyugdíj a költségvetést nem terheli: 2007. január elsejétől a munkáltatók 13%-os többlet járulékfizetése alapozza meg a korkedvezményre való jogosultságot! A VKF-ben résztvevő szakszervezeteken kívül a munkáltatói oldal is támogatja a korkedvezményes nyugdíj intézményének fenntartását, ennek érdekében a munkavállalói és a munkaadói oldal nemrég közös levelet írt a miniszterelnök részére.

A december 3-i demonstráción Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet elnöke beszédében kijelentette: követelik, hogy a szakminisztérium kezdjen azonnali tárgyalásokat a szakszervezetekkel a korkedvezmény további fenntartásáról. Hozzátette: az egészségügyi problémák miatt alkalmatlanná vált járművezetőknek 60 év felett esélyük sincs máshol elhelyezkedni, ezáltal a megélhetésük kerül veszélybe. A korkedvezmény eltörlése így véleménye szerint azt is eredményezheti, hogy a megromlott egészségi állapotban lévő vezetők a közlekedésbiztonság veszélyeztetésével végzik tovább munkájukat.

Kiss László, a Mozdonyvezetők Szakszervezetének elnöke, a Vasutas Szakszervezetek Szövetségének társelnöke kijelentette: már 2011 júliusában is tüntettek a korkedvezményes nyugdíj fenntartása érdekében. Három és fél év nem volt elég arra, hogy új konszenzuson alapuló jogszabály jöjjön létre a korkedvezménnyel kapcsolatban - mondta. Ez nem a szakszervezetek miatt hiúsult meg - tette hozzá.

A korkedvezmény biztosította azt a tisztes visszavonulást, ami lehetővé tette az emberhez méltó, teljes életet: sokan így mehettek el nyugdíjba 54-55 évesen, legalább 35 év szolgálat után. Ez került ma veszélybe - tette hozzá.

Kiss László kijelentette: követelik, hogy ne szülessen döntés a nyugdíj korkedvezményben, amíg nincsen érdemi egyeztetés az érintett szakszervezetekkel. Követelik azt is, hogy hozzák nyilvánosságra a korkedvezménnyel kapcsolatos konkrét terveket, továbbá azt, hogy a kormányzat a jövőben is biztosítsa a mozdonyvezetők és más jogosultak számára a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét. Amíg az ezzel kapcsolatos új jogszabály nem születik meg, tartsák fenn a jelenlegi rendszert - fűzte hozzá. Megvédjük közösen a hivatásunkat? - kérdezte a szónok a tömegtől, amely arra hangos tetszésnyilvánítással válaszolt.

Papp Zoltán, a VSZ elnöke, a Vasutas Szakszervezetek Szövetségének társelnöke azt kérdezte: azzal együtt, hogy növekedett a nyugdíjkorhatár, és megmaradtak a régi munkakörülmények, nem jogos az az egyenlősdi, hogy mindenkinek ugyanakkor kell nyugdíjba mennie - mondta. Hozzátette: 70-100 ezer embert érint a korkedvezmény ügye Magyarországon.

A szakszervezetek képviselői ezután átadták a parlamenti pártok képviselőinek petíciójukat arról, hogy hosszabbítsák meg a korkedvezményes nyugdíj intézményét addig, amíg meg nem születik az ezt kiváltó ellátások és intézkedések kidolgozásról szóló jogszabály. A petíciót az LMP, a Jobbik, a KDNP és az MSZP képviseletében átvették, a nagyobbik kormánypárt azonban nem - mondták a szervezők.

A demonstráción, ami rendbontás nélkül ért véget, a szervezők szerint mintegy 1500-an vettek részt. A szónokok között volt autóbuszvezető, mozdonyvezető és jegyvizsgáló is. A tüntetők olyan transzparenseket vittek, mint ,,Életpálya a vaspálya?" és ,,65 éves mozdonyvezetővel szeretnél utazni?"