Lakásbérlet, piaci alapokon
Konzultáció volt március 27-én a MÁV Zrt. tulajdonában, kezelésében lévő lakások bérleti díjának szabályozásáról és meghatározásáról szóló elnök-vezérigazgatói utasítás-tervezettel kapcsolatban.
Az utasítás, mint ahogy a konzultációt kezdeményező levelünkben is írtuk, számos vasutas kollégának és családjának a megélhetését veszélyeztetné. A piaci alapokra helyezett lakásbérleti díjak meghatározása aggályos, hiányos. A tervezet szerint előfordulhat, hogy például egy váltókezelőnek és családjának (asszony + 3 gyerek) a lakhatatlan állapotban átvett lakásért húszezer forinttal is többet kellene fizetnie, hiába költött már rá több százezret.Kovács Attila, az Ingatlangazdálkodási Igazgatóság vezetője érdekes adatokat osztott meg velünk. Mintegy 4200 lakás van a MÁV Zrt. tulajdonában, kezelésében, közülük körülbelül 200 értékesíthető. Éves szinten háromszáz millió forint veszteséget termel a rendszer, aminek a jelenlegi kintlévősége – bérlők, használók által meg nem fizetett díjak - 170 millió forint. Persze megértjük, hogy a helyzetet kezelni kell, de az tűrhetetlen, hogy a rendesen fizető vasutasokkal fizettessük meg a kintlévőséget.
A munkavállalóknál, tagjainknál, akik a lakást foglalkoztatáspolitikai vagy szociális okból kapták, nem történhet emelés, hiszen több éve nem volt bérfejlesztés, és az anyagi többletteher elviselhetetlen lenne a vasutas családok számára.
Nagyon sok a visszaélés a lakásokkal, aminek természetesen véget kell vetni – ezzel egyetértünk. Kifejtettük álláspontunkat: bár a szándék világos, és zsigerből nem elvetendő, a tervezet egyelőre még számos sebből vérzik, hiszen tagjainkat, a vasutasokat nem sodorhatja méltatlan, hátrányos élethelyzetbe. Egyelőre még nincs olyan állapotban az anyag, hogy érdemben állást foglaljunk ezzel kapcsolatban. Gondolatébresztőnek jó, ugyanakkor például a szociális körülményekre és az anyagi helyzetre is figyelemmel kell lenni, emiatt aztán további konzultációra lesz szükség.